HİZMETLERİMİZ

ENGELLİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ BÜNYESİNDE SUNULAN HİZMETLER

SOSYAL SERVİSİMİZ

Dilekçe ile talepte bulunan engelli kişi veya ailesinin ev ziyareti yapılarak sosyal inceleme gerçekleştirilir. Sosyal İnceleme Raporu, Sosyal Yardım Komisyonuna sunularak değerlendirilir ve talep karşılanır. Bu kapsamda tıbbi araç gereç, akülü – manuel araç, akü, gıda, yakacak, giysi, ev eşyası, eğitim araç gereçleri vb. yardımlarla engelli ihtiyaç sahipleri desteklenir.

ENGELLİ DANIŞMANLIK VE YÖNLENDİRME HİZMETLERİ

Belediyemizin Engelliler Şube Müdürlüğüne başvuran birey ve yakınına engelli hakları, kamu kurum ve kuruluşlarından nasıl yararlanacaklarına dair danışmanlık yapılmaktadır.

EĞİTİM VE PSİKOLOJİK REHBERLİK-DANIŞMANLIK HİZMETLERİ

Farkındalık Eğitimleri ile ilkokul çağı öğrencilerinin engelliler ve engellilik durumu ile ilgili empati becerilerinin ve engeli bireylere yönelik farkındalığın arttırılması amaçlanmıştır.

Psikolojik Danışmanlık hizmetlerimiz engelli kişi ve aile bireylerine uzman psikolog tarafından verilmektedir.

Danışanlar, Psikolog tarafından randevu verilerek görüşmeye çağrılır, görüşmelerin düzenli takibi yapılır. Görüşmeler sonucunda ihtiyaç ve talebe göre yönlendirmeler yapılır.

ENGELLİ ARAÇLARI BAKIM VE TAMİR ATÖLYESİ

Akülü sandalye tamir atölyesi hizmetlerimiz engelli vatandaşlarımızın manuel ve akülü araçlarının tamir, bakım, yedek parça ihtiyaçlarını ücretsiz olarak karşılamaktadır.

BELEDİYE ENGELLİ ENVANTERİ

Engellilerin tespiti ve durumlarının kayıt altına alınarak hizmetlerin ivedilikle ulaştırılması amacıyla oluşturulmuştur.

ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİ HİZMETLERİ

Bursa Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği içinde çalışan Engelli Sivil Toplum Kuruluşlarının faaliyetlerinin de içinde yer alacağı beş engel gurubuna yönelik (Görme, İşitme, Zihinsel, bedensel, süreğen hastalıklar) iş, hobi ve meslek edindirme atölyelerini içinde barındıran;

Futbol sahaları, yüzme havuzu ile hidro terapi, atlı terapi, açık ve kapalı sosyal ve kültürel etkinliklerin yapılacağı mekanları içermekte olup; Otizimli ve Down Sendromlu kişilerin hizmet vereceği mutfak ve kafenin içerisinde yer aldığı, uzman ekiple hizmet verecek bir yaşam kompleksi olarak 2018 yılı içerisinde hayata geçirilmiştir.

SEVGİ ÇİPİ

Hizmetlerimiz Alzheimer ve zihinsel engelli, otizmli kişilerin veli ya da vasileri tarafından takiplerinin elektronik ortamda yapılmasını sağlayan bir sistemdir. Türkiye’nin her yerinden takibinin yapılmasını sağlayan GPRS sistemi alt yapı hizmetleri Belediyemiz tarafından sunulmaktadır.

BEBEK BAKIM VE EMZİRME KABİNLERİ

Bursa Merkezde 9 noktada (Ulucami, Cumhuriyet cad., Ertuğrul Meydanı, Tophane Devlet Hastanesi yanı, Kent Meydanı, Osmangazi Metro İstasyonu, 2 adet Mihraplı Park, Mudanya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Tesis Önü, Şehreküstü İl Müftülüğü Yanı, Yıldırım Belediyesi Önü) hizmete sunulan kabinler üye kart sistemi ile çalışmakta bebek emzirme ve bakım hizjyen ortamı ve malzemelerinin ücretsiz olarak kullanıldığı tek kişilik ünitelerdir.

ENGELLİ DERNEKLERİ İLE AYLIK KOORDİNASYON VE İŞBİRLİĞİ TOPLANTILARI

Toplantılara 17 ilçeden dernek temsilcileri katılmakta ve aylık faaliyet ve projeler karara bağlanmaktadır. Her ay İlimizde engellilere yönelik proje ve hedefler görüşülüp karara bağlanmakta ve Mecliste görüşülmek üzere Büyükşehir Belediye Meclisi Engelliler Komisyonuna sunulmaktadır.

AKÜ ŞARJ DOLUM İSTASYONU

Şehrin 6 noktasında metro istasyonlarına (Acemler, Fomara, Osmangazi, Emek, Uludağ Üni. Ve Merinos AKKM akülü araçları ile seyahat eden vatandaşlara akü şarj dolum istasyonu kurulmuş, tüm istasyon ve ilçelere yaygınlaştırılması hedeflenmiştir.

ENGELLİ AİLELERİ VE DERNEKLERİ ZİYARETLERİ

2017 Yılı itibariyle 17 ilçemizde her Çarşamba günü psikolog eşliğinde engelli ailelerine ev ziyaretleri gerçekleştirilmeye başlanmıştır.

ENGELLİ DOSTU PLAJ PROJESİ

2018 yılı ilk yarısında Kumsaz sahili ile başlanarak, Eşkel ve Mudanya sahilinin engelli kullanımına uygun hale getirilmesi projelendirilmiştir.

ENGELLİ BİREYLERE DESTEK PROGRAMI
GRUP EĞİTİMİ PROGRAMI
KİŞİSEL GELİŞİM PROGRAMI
REHBERLİK PROGRAMI